اعتماد به یک صراف کار دست بازار داد/بخش تولید به دلیل عدم ایفای تعهد یک صرافی متضرر شد

یکی از شوک‌آورترین پرونده‌های فساد سال ۱۴۰۲ را می‌توان تخلفات صورت گرفته در عرصه اختصاص ارز لاستیک دانست که به اعتقاد برخی فعالان این حوزه، در پرونده فساد ۲۲ میلیون دلاری در واردات لاستیک، آستان قدس رضوی و شرکت واسط تقصیری ندارند و عدم ایفای تعهد توسط یک صراف، زمینه بروز مشکل در واردات کائوچو و لاستیک به کشور را فراهم کرده است.

به گزارش خبرنگار تایر نیوز، پرونده تخلفات ارزی واردات لاستیک در شرایطی به یک پرونده حاشیه‌شان در سال گذشته تبدیل شد که ناترازی بازار لاستیک در سال ۱۳۹۷ و ایجاد اختلال در شبکه حمل و نقل سبب شد وزارت صمت به آستان قدس رضوی پیشنهاد کند تا با انعقاد قرارداد با واردکنندگان، نیازهای بازار داخل را از طریق بازارهای خارجی تامین کند.

آستان قدس رضوی هم با یک شرکت واسط و صراف برای واردات، قرارداد می‌بندد. متاسفانهخلف وعده طرف دوم این قرارداد باعث می‌شود که نه تنها در روند واردات خلل ایجاد شود، بلکه با وارد نشدن به موقع کائوچو به‌عنوان ماده اولیه مورد نیاز صنعت تایر، چرخاندن چرخ تولیدبرای تولیدکنندگانی که وارد قرارداد با آستان قدس رضوی شده بودند، با مشکل مواجه شده و این بخش ضرر و زیان پرداخت کند.

رسانه‌ای شدن پرونده واردات لاستیک

چندی ماهی است که پای پرونده فساد ۲۲ میلیون دلاری واردات لاستیک به رسانه‌ها باز شده است اما این پرونده قدمتی چند ساله دارد. در سال ۹۷، یکی از شرکت‌های زیرمجموعه آستان قدس رضوی با پیشنهاد وزارت صمت با یک واردکننده قراردادی برای تامین نیاز تایر کشور منعقد می‌کند.

این واردکننده، ۲۲ میلیوندلار از ۸۰ میلیون دلار ارز دریافتی خود را رفع تعهد نکرده و مابه‌ازای آن کالایی به کشور وارد نمی‌کند. به همین خاطر، شائبه بروز فساد در این پرونده در سطح رسانه مطرح می‌شود.

بر اساس اطلاعات موجود در سال ۹۷، شرکت مدیریت زنجیرهتأمین رضوی وابسته به آستان قدس که آن روزها با مدیریت علیرضا ‌پیمان پاک اداره می‌شد، ۸۰ میلیون دلار ارز دولتی را در قالب قراردادی در اختیار محمد ذوالفقاری مدیر عامل شرکت توسعه تجارت دلفین به‌عنوان واردکننده قرار می‌دهد تا ۲۰۰ هزار حلقه لاستیک به کشور وارد کند.

ذوالفقاری که این روزها نامش با اتهام خالی‌فروشی هشت هزار میلیارد تومانی در سامانه نیما در رسانه‌ها مطرح شده است، بخشی از تعهدات خود را عملیاتی می‌کند اما ۲۲ میلیون دلار از این تعهدات رفع نمی‌شود.

دریافت تضامین لازم از شرکت‌های طرف قرارداد

اگرچه رسانه‌ها نوشتند که آستان قدس رضوی از واردکننده تایرتضامین لازم را کسب نکرده است اما بر اساس اطلاعیه شرکت مدیریت زنجیره تأمین آستان قدس رضوی، این شرکت در اوایل سال ۹۸ در زمینه واردات برخی کالاهای حیاتی با هدف کمک به تأمین کالاهای اساسی مورد نیاز کشور وارد عمل می‌شود و طی قراردادی که با شرکت توسعه تجارت دلفینمی‌بندد، تضامین لازم را هم از این شرکت دریافت می‌کند.

شرکت مدیریت زنجیره تأمین رضوی در خرداد سال ۱۳۹۸، اجرای قرارداد خود با وزارت صمت را به شرکت توسعه تجارت دلفین واگذار می‌کند و این شرکت هم با صرافی ارز ایران قرارداد می‌بندد. بر اساس توافقاتی که بین طرفین قرارداد انجام می‌شود، بخش عمده ارز دولتی دریافتی تبدیل به کالا شده و محصول وارداتی با قیمت زیر بازار از طریق سامانه وزارت صمت و با نظارت مستقیم ستاد تنظیم بازار در اختیارمصرف‌کنندگان قرار می‌گیرد. اما ۲۲ میلیون دلار آن رفع تعهد ارزی نمی‌شود.

از آنجا که شرکت مدیریت زنجیره تأمین در زمان عقد قراردادتضامین لازم را از دو شرکت توسعه تجارت دلفین و صرافیارز ایران دریافت کرده بود، از این مجموعه‌ها شکایت می‌کند تا به تخلفات آنها در مراجع قضایی رسیدگی شود. چک‌های متخلفان برگشت می‌خورد اما هنوز ضرر و زیان برخی تولیدکنندگان که قرار بود کائوچوی با قیمت مناسب از آنها دریافت کنند، جبران نشده است.

زیان ناشی از خلف وعده شرکت طرف قرارداد آستان قدس

برخی آستان قدس رضوی را در پرونده موسوم به فساد ۲۲ میلیون دلاری واردات لاستیک مقصر می‌دانند و این مجموعه را متهم می‌کنند که در این پرونده کوتاهی کرده است اما محمدرضا گنجی رئیس گروه صنعتی رازی در گفت‌وگو با تایر نیوز، آستان قدس رضوی را از اتهامات وارده مبرا می‌داند.

او می‌گوید: خود ما قراردادی با زنجیره تامین رضوی برایتامین ۱۰ هزار تن کائوچو سهمیه ارزی ۴۲۰۰ تومانی داشتیم.قرار شد این مجموعه کائوچو وارد کند و به قیمت هر کیلوگرم ۱۱ هزار تومان به ما محصول تحویل دهد. 

گنجی ادامه می‌دهد: سهمیه ارزی ما را گرفتند و به ذوالفقاری که نامش در پرونده مطرح است، دادند. در واقع او مسئول اتفاقات رخ داده است.

به گفته رئیس گروه صنعتی رازی، از ۱۰ هزار تن کائوچوی موضوع قرارداد با آستان قدس رضوی، هفت هزار تن محصول به گروه صنعتی راضی تحویل می‌شود و آنها هم ارقام مورد توافق را تسویه می‌کنند اما سه هزار تن کائوچو که عدد بسیار بزرگی است، اصلا به گروه صنعتی رازی تحویل نمی‌شود و زمینه ضرر و زیان این واحد تولیدی را فراهم می‌کند.

گنجی بیان می‌کند: ما قیمت تمام شده محصول خود را با ارز ۴۲۰۰ تومانی محاسبه کردیم. تایرها را پیش فروش کرده و به کارخانه‌های تایرسازی تحویل دادیم. بعد آقایان ماده اولیه را با قیمتی که توافق کرده بودیم، به ما تحویل ندادند و ما مجبور شدیمکائوچو را به ازای هر کیلوگرم ۹۰ هزار تومان خریداری کنیم. همه این زیان را ما از جیب دادیم. 

او اضافه می‌کند: اکنون یکی ازاختلافات ما با آستان قدس ایناست که پول ما کجاست و به دنبال دریافت ضرر و زیان خود از این مجموعه هستیم.

رئیس گروه صنعتی رازی درباره دلیل عقد قرارداد آستان قدس رضوی با یک شرکت واسط وارد کننده می‌گوید: آستان قدس رضوی نمی‌تواند واردات انجام دهد. برای تامین نیاز لاستیک هم قرار شد که تاجر و صراف بیاورند تا کار واردات را انجام دهد اما صراف لاستیک را نیاورده و پول‌ها را برداشته است.

او اضافه می‌کند: در حال حاضر صراف دستگیر شده و مقداری ملک از او گروگان گرفته شده است اما هنوز نتوانسته‌اند این املاک را تبدیل به پول کنند. تبدیل زمین‌ها به پول زمان می‌برد.

گنجی بر این باور است که در ماجرای پرونده فساد واردات لاستیک، پیمان پاک اهمال نکرده است. او بسیار متشرع استو کار تجارت را خوب بلد است.

به اعتقاد او در پرونده لاستیک مفسده‌ای نبوده است بلکه یک واردکننده به صراف اعتماد کرده و صراف هم پول واردکننده را خورده است.

کد خبر 266

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha