کارنامه مالی شرکتهای لاستیک ساز در اردیبهشت ماه/ ثبت رکورد «پکرمان» با بیشترین میزان فروش در صنعت

شرکت‌های لاستیک و پلاستیک در اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ موفق به فروش ۳۷۰۵.۴۹ میلیارد تومان شدند که نسبت به مشابه سال قبل ۵۴ درصد افزایش پیدا کرده است. فروش صادراتی ۹۴ میلیارد تومان که نسبت به سال مشابه قبل ۵۸ درصد افزایش یافت شرکت پاسا با ۶۷ میلیارد تومان بیشترین میزان صادرات ثبت کرد. شرکت پکرمان با ثبت ۱۱۲۶ میلیارد تومان، بیشترین میزان فروش در ببین شرکت‌ها داشت.

به گزارش خبرنگار تایر نیوز، شرکت‌های لاستیک و پلاستیک در اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ موفق به فروش ۳۷۰۵.۴۹ میلیارد تومان شدند که نسبت به مشابه سال قبل ۵۴ درصد افزایش پیدا کرده است. فروش صادراتی ۹۴ میلیارد تومان که نسبت به سال مشابه قبل ۵۸ درصد افزایش یافت شرکت پاسا با ۶۷ میلیارد تومان بیشترین میزان صادرات ثبت کرد. شرکت پکرمان با ثبت ۱۱۲۶ میلیارد تومان، بیشترین میزان فروش در ببین شرکت‌ها داشت.

گروه صنعتی بارز در ۱۲ ماهه منتهی به اسفند ۱۴۰۳ سود خالصی معادل ۲۷۵۹ میلیارد تومان محقق نمود. حال به بهانه اعلام افزایش نرخ متوسط ۲۰ درصدی نرخ تایر برای سال جاری و با توجه به اینکه امکان افزایش نرخ مجدد تایر در نیمه دوم سال نیز هست در کنار کارنامه درخشان سال ۱۴۰۲ شرکت وافزایش حاشیه سود خالص و ناخالص و نهایتا تحقق سود ۵۴۶ تومانی به ازای هر سهم به بررسی یکی از شرکت‌های بزرگ تایرسازی کشور به نام " پکرمان " پرداختیم.

معرفی:

شرکت گروه صنعتی بارز تولیدکننده انواع تایر و تیوپ و نوار می‌باشد که در تاریخ دوم تیرماه سال ۱۳۶۳ تاسیس شد. این شرکت سال ۱۳۷۶ با نماد «پکرمان» در گروه لاستیک و پلاستیک بورس اوراق بهادار پذیرفته شد.

این شرکت انواع تایر، تیوب و نوار را تولید می‌کند. گروه صنعتی بارز رتبه نخست میزان تولید تایر در کشور را دارد. لاستیک کردستان و لاستیک سیرجان از شرکت‌های فرعی گروه صنعتی بارز هستند.

موضوع فعالیت شرکت گروه صنعتی بارز بهره‌برداری از کارخانجات انواع تایر، تیوب و نوار است. همانطور که گفته شد پکرمان در صنعت لاستیک و پلاستیک فعالیت می‌کند. گروه صنعتی بارز در ۲۰ سال متوالی بزرگ‌ترین تولیدکننده داخلی تایر در کشور بوده است.

محصولات پکرمان:

تایرهای بایاس (شامل باری، صنعتی، کشاورزی، وانتی سبک و سنگین و سواری)

تایر سواری رادیال

تایر باری رادیال

تیوب و نوار

مواد اولیه پکرمان شامل دوده، کائوچوی طبیعی و مصنوعی، نخ تایر، مواد شیمیایی، روغن، سیم و تیوب ولو هستند

سهامداران و مالکین اصلی شرکت:

شرکت سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین بیش از نیمی از سهام پکرمان را در اختیار دارد و مهم‌ترین سهامدار این شرکت محسوب می‌شود. شرکت سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی نیز با حدود ۳۱ درصد در جایگاه دوم سهامداران پکرمان قرار دارد.

عملکرد شرکت:

محصول تایر رادیال بیشترین درامد فروش را برای شرکت رقم زده است.تایر رادیال با رشد ۴۲ درصدی و تایر بایاس با رشد ۷۲ درصدی نسبت به سال ۱۴۰۱ همراه بوده است.

سود انباشته ۲۷۳۶ میلیارد تومان که نسبت به سال گذشته ۵۹۴ درصد افزایش یافته است. درآمد های غیر عملیاتی شرکت نیز با رشد عالی ۶۸۳ درصدی همراه بوده است و از ۷۰ میلیارد سال ۱۴۰۱ به ۵۵۱ میلیارد تومان برای سال ۱۴۰۲ رسیده است. با این گزارش ۱۲ ماهه، به پی بر ای ۳.۵ رسیده است که ارزنده است.

شرکت فرعی بارزلرستان در حال ساخت و ساز و تکمیل طرح توسعه است. طرحی با هزینه حدودی ۷.۲ همت که برآورد میشود تا سال ۱۴۰۶ تمام شود و ظرفیت تولید ۵۰ هزار تن لاستیک رادیال کامیونتی و سیمی باری و اتوبوسی را خواهد داشت.

پکرمان با توجه به اجماع تحلیلگران با افزایش نرخ ۱۰ تا ۲۰ درصدی نیمه دوم می تواند بین ۴۵۰ تا ۵۵۰ تومان سود کسب نماید و به پی بر ای ۴.۵ -۴ نزدیک شود.

گزارش فروش صنعت لاستیک:

پکرمان در اردیبهشت ماه بخشی از موجودی خود را بفروش رسانده است

در دومین ماه سال مالی گروه‌ صنعتی‌ بارز توانسته است فروشی برابر ۱,۱۲۶ میلیارد تومان داشته باشد. فروش دو ماهه امسال رشد ۴۳% نسبت به مدت مشابه سال گذشته دارد.

در ماه جاری مقدار فروش محصولات شرکت ۷۸۷۵.۸ تن ثبت شده است. متوسط فروش هر ماه سال مالی گذشته عدد ۷۱۴۱.۶ تن بوده است.

پکرمان در این ماه نیز تولید ۸۱۲۵.۳ تن محصول را گزارش کرده است. در سال گذشته متوسط تولیدات شرکت برابر ۷۲۷۵.۹ تن بوده است تولید دو ماهه امسال رشد ۱۴% نسبت به مدت مشابه سال گذشته دارد.

نرخ فروش این شرکت در ماه مورد گزارش برابر ۱,۴۲۹ هزارریال است. فروش شرکت در سال گذشته به طور متوسط بر نرخ های ۱,۱۶۸ هزارریال استوار بوده است.

شکست مقاومت مهمی در ۱۷۰۰-۱۷۵۰ رخ داده و شاهد پولبک به آن هستیم. این محدوده را حمایت معتبری می‌دانیم و در صورت عدم نفوذ به محدوده مقاومتی شکسته شده، انتظار رشد میان مدت با اهداف : ۲۳۰۰-۲۶۰۰ و نهایتا بلند مدت ۳۰۰۰-۳۲۰۰ می‌رود.

کد خبر 683

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha